Авторизация
Логин или E-Mail
Пароль
Подтверждение участия

У Вас есть карта ПриватБанка

У Вас нет карты ПриватБанка

г. Днепропетровск, Центральная наб.
0-800
|
309-950 (ежедневно 10.00-19.00)

ГлавнаяБлогВсе про весільні рушники

Все про весільні рушники

З давніх давен рушник у народному обрядові виступав оберегом. Магічне значення рушнику надавала вишивка – орнамент, колір та місце розташування окремих елементів. У сучасному весіллі в основному використовується один рушник – хлібосольний (для короваю).

А раніше молода дівчина років з 16 вже починала вишивати собі придане! Кількість весільних рушників сягала від 100 до 400!

 

У кожного із рушників було своє призначення. Ось для чого вони використовувалися:

1) рукобитний рушник - на знак згоди нареченої та її батьків на шлюб. Наречена перев`язувала майбутнього чоловіка багато вишитим рушником. У наші часи цей же рушник використовують в РАГСі. Його розстеляють перед молодими.

 

 2) посильний рушник - коли наречена була готова до весілля, її батько передавав в будинок нареченого посильний рушник на знак того, що можна їхати за нареченою і розпочинати підготовку до весілля. Сакрально такий рушник означав, що наречена вже «померла» для рідної домівки і настала пора ввести її в будинок нареченого.

 

3) рушник-ширинку пов`язували на руку нареченій, щоб вивести дівчину з рідного дому, взявши за руку, але не торкаючись її шкіри. Заборона торкатися відкритої шкіри нареченої символізувала те, що вона в цей момент не належить до світу живих: з рідного дому вона вже пішла, а в дім чоловіка ще не увійшла.

 

4) рушник батьківський - на нього схиляли коліна молодята, коли батьки благословляли їх на шлюб перед вінчанням. Такий рушник входив до складу приданого нареченої.

 

5) благословенний або іконний - використовуються вони для обертання ікон. З іконами, обгорнутими цими рушниками, молодих проводжають батьки з рідного дому. Раніше ці рушники були обов`язковою частиною приданого. Їх же використовують і в церкві під час вінчання.

 

6) дружні рушники - підносяться свідкам-дружбам (звідси і сучасний звичай одягати свідкам стрічки через плече). Найгарніший одягали головному дружбі.

 

7) вінчальний - на ньому молоді стоять у церкві під час церемонії вінчання. На весільному рушникові зображуються пари пташок (жайворонки, голуби) вони символізують нареченого і наречену. Пташки уособлюють собою сімейне щастя, вірність у коханні. Вишиваються і квіткові орнаменти, як оберіг від злих сил, і побажання молодим процвітання, здоров`я, багатства, народження дітей. Іноді на весільному рушнику вишиваються і перші літери імен нареченого і нареченої. «Як на хмарі поставляються наречений і наречена, вирвані на час зі світу і наче захоплені в Царство Небесне, бо там відбувається благословення їх подружжя».

 

8) весільний рушник - на ньому стоять під час весільної церемонії. На такому рушникові бажано використовувати рослинний орнамент, бо птахи, тварини та люди символізують Бога або його посланців. На рушник ступити – довіку з милим, коханим бути.

 

         

 

9) союзний рушник – ним молодятам перев`язують руки. На ньому вишивається рослинний орнамент, імена нареченого і нареченої, а також слова «злагода» та «любов». Він є символом духовних уз, знаком союзу любові та взаємної прихильності подружжя, їх тісного духовного єднання. Повинен бути один рушник і три вузли! Зав`язується окремо на нареченому, окремо на нареченій і потім їх з`єднують! Пізніше молоді акуратно звільняють руки, не розв’язуючи вузли, і зберігають рушник у домі як символ єднання і злиття воєдино, в сім`ю.

 

10) хлібосольний рушник - для короваїв. Після вінчання батьки зустрічають молодят короваєм, який лежить на цьому рушнику. Вишиваються квіткові орнаменти, пари пташок.

 

11) ранковий рушник - після першої шлюбної ночі молода дружина, вмиваючись, витирала обличчя. При цьому батько молодої дружини мав право запитати: «Гіркий ранок чи солодкий?».  Так алегорично запитували, чи добре з нею обійшовся чоловік в першу ніч сімейного життя.

 

 13) інші рушники йшли на придане. Все для дому нареченого! Другого дня свекруха вивішувала їх на загальний огляд, вихваляючись рукодільною невісткою!

 

Дорогі молодята, збережіть рушник, на який ви ступили у день вашого весілля, та передайте у спадок своїм дітям, нехай він стане вашою сімейною реліквією.

© Wedding Palace 2018

Зал европейской свадебной церемонии

Разработка сайта — ProGamma

Поддержка — Dnepr.com

Присоединяйтесь к нам